Wróć do artykułów

Rośliny ogrodowe odstraszające komary i kleszcze

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Nic tak nie psuje odpoczynku w ogrodzie, jak irytujące chmary komarów lub wizja niebezpiecznych ugryzień przez kleszcze. Chemiczne środki przeciw insektom nie zawsze zdają egzamin i trzeba pamiętać o ich stosowaniu przed wyjściem na zewnątrz. Dlatego o ochronie przed nieproszonymi owadami należy pomyśleć z wyprzedzeniem. Rośliny odstraszające komary i kleszcze to naturalna ochrona przed insektami. Sprawdź, które warto zasadzić w swoim ogrodzie!

Komar siedzący na roślinie

Z tego artykułu dowiesz się:

• jakie są najskuteczniejsze kwiaty odstraszające komary,

• jakie rośliny ogrodowe odstraszają kleszcze,

• jak dbać o ogród, by odstraszyć uciążliwe insekty.

Rośliny odstraszające komary – co warto zasadzić w ogrodzie?

Jeśli czeka Cię lato spędzone w ogrodzie czy na balkonie, jeszcze przed nadejściem sezonu zadbaj o to, by nie przebiegło ono pod znakiem uciążliwego bzyczenia i swędzących śladów po ukłuciach insektów. Zasadź w ogrodzie takie rośliny, które nie tylko upiększą otoczenie, ale co najważniejsze – odstraszą komary swoim intensywnym zapachem. Jeśli wybierzesz odpowiednie gatunki i rozmieścisz je w kluczowych miejscach, unikniesz konieczności stosowania chemicznych oprysków.

Oto najskuteczniejsze rośliny ogrodowe, które odstraszają komary:

kocimiętka Faassena (Nepeta Faassenii) – ta niezwykła bylina nie tylko przyciąga koty, ale też – dzięki zawartości neptalaktonu – odstrasza komary, kleszcze i meszki. Kwitnie od lipca aż do września, zdobiąc ogród fioletowymi kwiatami, które przypominają lawendę,

lawenda wąskolistna (Lavendula officinalis) – tej rośliny nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Wyjątkowy zapach, który na ludzi działa odprężająco i kojąco, sprawia, że kwiat lawendy skutecznie odstrasza komary,

koper włoski (Foeniculum vulgare), a także tymianek i mięta – grządka pełna ziół to prawdziwa mieszanka aromatów, które odstraszą owady niepożądane w Twoim ogrodzie,

komarzyca (Plectranthus) – ten kwiat doniczkowy znany z odstraszającego komary zapachu najczęściej zdobi wnętrza i balkony, ale sprawdzi się też na werandzie czy otwartym tarasie wychodzącym na ogród. Pamiętaj jednak, by przed nadejściem mrozów zabrać ją do chłodnego pomieszczenia na przezimowanie!

Wskazówka

Kwiaty i zioła możesz zasadzić na balkonie w drewnianych skrzyniach. Ciekawy efekt uzyskasz, ustawiając je na własnoręcznie wykonanych stojakach. Przeczytaj, jak je zbudować: Drewniany stojak na kwiaty na balkon lub taras - zrób to sam!

Lawenda kwitnąca w ogrodzie

Kwiaty odstraszające kleszcze – jakie rośliny wypłoszą uciążliwe insekty?

Równie problematyczna, co duża ilość komarów w ogrodzie, jest obecność kleszczy. Te niewielkie insekty bywają ledwo widoczne gołym okiem, a ich ukąszenia – z uwagi na możliwość przenoszenia chorób – są bardzo niebezpieczne. Kleszcze są zwykle obecne w wilgotnych, gęsto zarośniętych miejscach, dlatego najważniejszym sposobem na pozbycie się ich jest staranna pielęgnacja całego ogrodu.

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Oto niektóre z nich:

• wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) – zioło o wielu zastosowaniach i rzucających się w oczy, żółtych kwiatach to najsłynniejsza roślina na kleszcze i komary. Dzięki charakterystycznemu zapachowi wrotycz skutecznie odstrasza różne owady – w tym np. mszyce,

• złocień dalmatyński (chrysanthemum cinerariaefolium) – kwiaty tej rośliny, zwanej inaczej chryzantemą dalmatyńską, zawierają substancje o działaniu owadobójczym, wykorzystywane m.in. przeciw kleszczom.

Warto wiedzieć

Chcesz na stałe zmniejszyć liczbę kleszczy i komarów w swoim ogrodzie? Zaplanuj przestrzeń tak, by nie miały się, gdzie rozmnażać! Te uciążliwe insekty najchętniej przebywają w wilgotnych i zacienionych miejscach, w których gromadzi się woda. Rzadko spotkasz je na nasłonecznionym, zadbanym trawniku.

Roślina odstraszająca komary w ogrodzie

Ogród bez kleszczy i komarów – jak o niego zadbać?

Jak jeszcze zaaranżować ogród, żeby odstraszyć komary bez pryskania? Przede wszystkim unikaj tworzenia otwartych zbiorników.

• Jeśli chcesz mieć w swoim ogrodzie oczko wodne, zainstaluj fontannę lub strumień – ruch wody utrudni komarzycom składanie jaj.

• Wpuść do zbiornika kijanki i ryby, które zjadając larwy komarów, zmniejszą populację insektów.

• Regularnie sprzątaj oczko – komary najchętniej zasiedlają się w zbiornikach zanieczyszczonych.

• Zabezpiecz zbiornik z deszczówką drobną siatką, inaczej owady szybko zaczną się w nim mnożyć.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie