Wróć do artykułów

Malowanie drewnianego płotu – ochrona i dekoracja

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Drewniane ogrodzenia nie tracą na popularności a ich urok współgra z naturalnym charakterem ogrodów. Jednak aby zachować estetykę drewna i jego właściwości na długie lata należy pamiętać o zabezpieczeniu go od razu po powstaniu drewnianego płotu. Odpowiednio dobrane preparaty ochronią drewno przed negatywnym wpływem wilgoci, grzybów i owadów oraz spełnią rolę dekoracyjną.

Przygotowanie podłoża

Aby efektywnie zabezpieczyć drewno należy pamiętać, że kluczową czynnością wstępną jest odpowiednie jego przygotowanie. Drewno przewidziane do zabezpieczania musi być suche, wolne od zanieczyszczeń a powierzchnia równa. Wszelkie zabrudzenia, zażywiczenia lub tłuste plamy usuwa się za pomocą np. benzyny ekstrakcyjnej. Nierówności należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji dobranej do stopnia nierówności (150 – 200). Należy pamiętać o trudno dostępnych miejscach i jednakowym wykończeniu całej powierzchni aby warstwa dekoracyjna dała jednolity efekt. Końcowym etapem przygotowania podłoża jest odkurzenie elementów płotu z pyłu.

Drewniany płot


Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować potrzebne narzędzia oraz miejsce pracy. Nie zapomnij o zapoznaniu się z charakterystyką używanych produktów.

Impregnacja

Do pierwszego etapu zabezpieczania drewna polecamy użyć bezbarwnego Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego VIDARON. Impregnat Ochronno-Dekoracyjny do drewna w wersji bezbarwnej wymagany jest jako podkład biologicznie zabezpieczający drewno malowane następnie impregnatem kolorowym, lakierobejcą, lakierem zewnętrznym lub emalią. Produkt ten w wersji kolorowej zawiera Teflon® surface protector, który zapewnia wysoką trwałość wymalowania oraz zabezpiecza przed wypłukiwaniem substancji ochronnych. Starannie dobrany skład impregnatu sprawia, że głęboko wnika on w pory drewna, trwale zabezpieczając je przed grzybami domowymi, sinizną oraz owadami przedłużając jego żywotność.

Impregnacja płotu

Malowanie płotu należy przeprowadzać w bezdeszczową pogodę w temperaturze od 5 do 25 st. C. Przed malowaniem impregnat należy dokładnie wymieszać. Do nakładania preparatu używamy pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na impregnowanej powierzchni. Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Pomalowane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na 12 godzin.

Szlifowanie międzywarstwowe

Kolejnym preparatem jaki zastosujemy do malowania płotu będzie Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna, którą wykończymy płot pod względem estetycznym, ale również dodatkowo zabezpieczymy. przed aplikacją tego środka trzeba wykonać szlifowanie międzywarstwowe. Proces ten przeprowadzamy po całkowitym wyschnięciu Impregnatu w wersji bezbarwnej.

Szlifowanie międzywarstwowe

Ma on na celu wyrównanie podniesionych włókien drewna oraz zwiększa przyczepność następnej warstwy wyrobu. Do szlifowania międzywarstwowego używamy papieru ściernego o gradacji 320. Powierzchnię odpylamy przy pomocy odkurzacza.

Malowanie

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna zawierająca Teflon® surface protector chroni i dekoruje drewno nadając mu trwały i atrakcyjny wygląd. Skutecznie i długookresowo zabezpiecza drewno przed wodą, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, w tym UV. Tworzy na dekorowanej powierzchni transparentne i elastyczne powłoki o satynowym połysku, zachowując naturalny rysunek słojów drewna. Występuje w 10 różnych wybarwieniach. Zawarty w Lakierobejcy Teflon® zapewnia wysoką trwałość powierzchni, zwiększa jej wodoodporność, powoduje szybsze spływanie wody z powierzchni oraz zabezpiecza przed wypłukiwaniem substancji ochronnych. Długotrwale i skutecznie chroni drewniane przedmioty przed destrukcyjnym działaniem wilgoci, zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W zestawie z bezbarwnym Impregnatem Ochronno - Dekoracyjnym VIDARON, Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna zapewnia pełną ochronę drewna.

Impregnat do drewna - jak impregnować płot
Aplikację lakierobejcy należy przeprowadzać w bezdeszczową pogodę w temperaturze od 5 do 30 st. C. Do nakładania preparatu używamy pędzla przeznaczonego do wyrobów rozpuszczalnikowych. W przypadku pędzla uniwersalnego, konieczne może okazać się przeszlifowanie włosia papierem ściernym. Dzięki temu zmiękczymy jego końcówki i usuniemy luźne włosy, które mogłyby pozostać na lakierowanej powierzchni. Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Element pozostawiamy do wyschnięcia na okres ok. 12 godzin.  Po upływie tego czasu wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe papierem ściernym o gradacji około 320 i dokładnie odpylamy powierzchnię. W trakcie szlifowania powinien pojawić się biały pył, który świadczy o dobrze wychniętej powierzchni lakierobejcy. Jeśli powierzchnia nie pyli się i jest gumowata oznacza to, że powłoka nie wyschła dostatecznie. Po szlifowaniu między warstwowym nanosimy drugą warstwę lakierobejcy.

Mycie narzędzi

Pędzle do malowania

Koniec pracy oznacza konieczność czyszczenia narzędzi. Narzędzia czyścimy rozcieńczalnikiem olejno–ftalowym.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie