Wróć do artykułów

Jak zabezpieczyć drewno przed wyciekiem żywicy i usunąć ślady?

Przeczytasz w 3 min
Udostępnij

Zażywiczenie drewna  to bardzo częsty problem, który jest charakterystyczny dla drewna uzyskanego z drzew iglastych. Wyciek żywicy z drewna na płocie, oknach, balustradzie czy meblach ogrodowych potrafi skutecznie zepsuć właścicielom całą radość z nowego nabytku. Jak usunąć wycieki żywicy i co zrobić, by się nie powtórzyły? Podpowiadamy.

Powierzchnia drewna z kropelkami

Jak pozbyć się żywicy z drewna?

Samo pozbycie się żywicy z drewna nie jest trudne. Warto jednak pamiętać, że nie należy usuwać świeżego wycieku żywicznego. Jego wilgoć i kleistość wskazują na fakt, że proces przesiąkania jeszcze się nie zakończył. Krople żywicy zostawiamy więc na powierzchni do momentu ich wyschnięcia i krystalizacji.

Suche i stare nacieki żywicy najlepiej po prostu usunąć ostrym narzędziem. Jeśli jednak boimy się uszkodzenia powierzchni, ogniska żywicy możemy spróbować dokładnie oczyścić szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem na bazie acetonu, terpentyną lub benzyną. Do tego zabiegu możemy również użyć 5% roztworu sody kaustycznej. Po wyługowaniu żywicę trzeba kilkakrotnie zmyć ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem kwasu octowego. Nie należy tego robić przy dużym nasłonecznieniu, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia powłoki ochronnej na drewnie. Po zmyciu żywicy wystarczy przemyć drewno ciepłą wodą.  Po wyschnięciu drewno należy przeszlifować papierem ściernym i odświeżyć jego powłokę zewnętrzną.

Czym zabezpieczyć drewno na przyszłość?

Drewno ogrodowe z dużą zawartością żywicy najlepiej jest malować impregnatami ochronno-dekoracyjnymi, zawierającymi barwniki, nietworzącymi wyraźnej powłoki. Idealny będzie np.  Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy Vidaron. Ten nowoczesny impregnat przeznaczony jest do ochronno-dekoracyjnego malowania surowego drewna, fasad drewnianych, mebli ogrodowych, altan oraz innych powierzchni z drewna zarówno gładkiego, jak i szorstkiego w celu ich ochrony przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych, niszczącym działaniem wilgoci i warunków atmosferycznych. W połączeniu z bezbarwnym Impregnatem Ochronnym VIDARON zapewnia pełną ochronę drewna aż na 6 lat. Co ważne, Impregnat Ochronno-Dekoracyjny – Powłokotwórczy Vidaron tworzy na drewnie elegancją, satynową powłokę, zachowując jednocześnie naturalny rysunek słojów drewna.

Impregnat w puszce Vidaron Powłokotwórczy

Dobrym wyborem będzie także Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Vidaron. Preparat ten impregnuje, chroni i dekoruje drewno, nadając mu trwały i atrakcyjny wygląd. Na drewnie tworzy zwarte, trwałe i elastyczne powłoki, zapewniające maksymalną i długotrwałą ochronę drewna przed niszczącym działaniem wody, promieniowania UV i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Zapewnia drewnianym przedmiotom 6‐letnią gwarancję skutecznej przed działaniem warunków atmosferycznych, wody i wilgoci.
Warto pamiętać, by drewna które żywicuje nie malować lakierami. Żywica, która wypływa z drewna, może uszkodzić lakier i doprowadzić do jego łuszczenia się!

Lakierobejca w puszce do drewna Vidaron

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie