Wróć do artykułów

Jak sadzić i pielęgnować iglaki w ogrodzie i na tarasie? - porady eksperta

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Ozdobne drzewka iglaste to wdzięczny element ogrodu – są łatwe w uprawie i świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu, oferując cień i nieco prywatności. Co więcej, większość z nich pozostaje zielona przez cały rok. Podpowiadamy, jak wybrać iglaki do ogrodu, kiedy je sadzić i w jaki sposób pielęgnować.

Różne iglaki w doniczkach

Z tego artykułu dowiesz się:

• jakie iglaki do ogrodu wybrać,

• jak sadzić tuje, a jak inne drzewka iglaste,

• kiedy przycinać iglaki i jak je pielęgnować.

Iglaki do ogrodu i na taras – które wybrać?

Do najpopularniejszych iglaków ogrodowych należą żywotniki zachodnie, nazywane też po prostu tujami. Są to szybko rosnące iglaki, dlatego dobrze sprawdzają się w roli wysokiego żywopłotu. Bywają również sadzone solo lub w szpalerach – np. wzdłuż ogrodzenia. Tuje w drewnianych donicach możesz z kolei ustawić na dobrze nasłonecznionym tarasie, wydzielając z ich pomocą prywatną strefę do relaksu. Zadbaj o to, aby drewniane doniczki zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Pomaluj je Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON, a następnie nanieś na nie Lakierobejcę Ochronno- Dekoracyjną VIDARON w wybranym kolorze. Pamiętaj o tym, aby wnętrze wyłożyć folią ogrodniczą lub budowlaną, która zabezpieczy drewno przed wilgocią i wodą. Dzięki odpowiedniej ochronie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz drewno zachowa swój piękny wygląd na dłużej.

Wskazówka

Jeśli wybierasz iglaki do ogrodu przydomowego, sięgnij po niskie odmiany znanych i lubianych drzew. Sprawdzą się one nawet na niewielkiej działce. Popularne iglaki miniaturowe to między innymi cyprysik Lawsona ‘Gnom’, jodła koreańska ‘Molli’ czy świerk biały ‘Conica’.

Zasadzone w ogrodzie iglaki

Kiedy i jak sadzić tuje oraz pozostałe iglaki?

Termin sadzenia iglaków w ogrodzie i na tarasie zależy od tego, jaką postać ma sadzonka. Drzewka i ozdobne krzewy iglaste mogą być sprzedawane: • w pojemnikach plastikowych, w których sadzonki były uprawiane od początku – takie rozwiązanie umożliwia sadzenie iglaków przez cały sezon od wiosny do jesieni, • wyjęte z gleby – w tym przypadku roślina zostaje wykopana z podłoża wraz z bryłą ziemi. Odpowiedni termin sadzenia takich iglaków wypada na przełomie kwietnia i maja, przed pojawieniem się pierwszych pąków, lub wczesną jesienią (najlepiej od połowy sierpnia do połowy października).

Wskazówka

Zanim zabierzesz się do sadzenia iglaków w ogrodzie, wyznacz dla nich stanowisko. Jeśli chcesz stworzyć szpaler lub żywopłot, pamiętaj o zachowaniu odległości między sadzonkami. Co ile sadzić tuje, by zapewnić korzeniom wystarczająco dużo miejsca? Minimalny dystans między drzewkami to 50 centymetrów – w ten sposób uzyskasz gęsty żywopłot. W przypadku szpaleru odległości powinny być jeszcze większe.

Jak sadzić tuje w ziemi – instrukcja krok po kroku

1. Do dużego wiadra nalej zimnej wody i umieść w nim sadzonkę z doniczką. Dzięki temu korzenie odpowiednio namokną.

2. Wykop w ziemi dołek o głębokości dwukrotnie większej niż korzenie sadzonki.

3. Wsyp do dołka gotową ziemię do iglaków lub przygotowane wcześniej podłoże, np. ziemię ogrodową z kompostem.

4. Wyjmij sadzonkę z doniczki, umieść w dołku i zasyp, dokładnie ugniatając.

5. Podlej drzewko i rozsyp wokół niego sosnową korę pod tuje – pozwoli ona zapewnić roślinie odpowiednio kwaśne pH.

Chcesz uprawiać tuje na balkonie lub tarasie? Sadzenie iglaków w donicach wygląda bardzo podobnie. Pamiętaj jednak, by przed wypełnieniem naczynia ziemią wyłożyć dno tłuczniem, który będzie izolował korzenie drzewka i chronił je przed mrozem.

Iglaki i krzewy w zielonym ogrodzie

Kiedy przycinać iglaki – pielęgnacja drzewek iglastych

Drzewka i krzewy iglaste są zazwyczaj łatwe w uprawie, a dzięki wytrzymałym igłom zdobią ogród przez cały rok. Podczas pielęgnowania tych roślin warto jednak pamiętać o kilku zasadach:

Regularnie podlewaj iglaki przez cały rok – również zimą, w cieplejsze dni. Inaczej drzewka mogą wyschnąć, tworząc efekt brązowienia iglaków znany wielu posiadaczom żywotników.

Przez całą wiosnę dokarmiaj drzewka i krzewy specjalnym nawozem do iglaków.

Kiedy obcinać tuje? Przycinanie iglaków warto przeprowadzić kilka razy w sezonie – pierwszy raz jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, a kolejne latem.

Przed nadejściem zimy, o ile to możliwe, podwiąż korony drzewek – zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się ciężkich mas śniegu na gałązkach.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie