Wróć do artykułów

Donice i kwietniki z drewna w ogrodzie – pomysły i inspiracje

Przeczytasz w 4 min
Udostępnij

Spis treści:

  1. Drewniane donice ogrodowe – wybieramy idealny model
  2. Ogród wertykalny – jak wykorzystać piętrowe drewniane kwietniki?
  3. Na jaki kolor pomalować drewniane donice ogrodowe?

Dodatki wykonane z drewna pomagają nadać ogrodowej aranżacji wyjątkowego charakteru. Wybierając drewniane kwietniki i donice, możesz stworzyć wielopoziomową kompozycję z ulubionych bylin płożących i okrywowych. Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę i jak prawidłowo zabezpieczyć donice z drewna przed deszczem?

Drewniany kwietnik na rośliny

Drewniane donice ogrodowe – wybieramy idealny model

Drewniane donice do ogrodu utrzymanego w stylu rustykalnym mogą być wykonane z bali lub wydrążonego pnia. Aby nawiązać do wiejskiego klimatu, warto postawić na modele ze stalowymi obręczami, które przypominają drewniane wiadra. W roli donic dobrze sprawdzają się także wiklinowe kosze. Niektórzy wybierają dekoracyjne kwietniki w kształcie taczek. Obsadź je wiosennymi bylinami, by uzyskać uroczą kompozycję.

W nowoczesnych ogrodach lepiej wyglądają drewniane donice o uproszczonej formie. Możesz wybrać gotowe modele z idealnie dopasowanym wkładem, w którym posadzisz wybrane rośliny. Niektóre donice zostały wzbogacone elementami ze stali pomalowanej na czarno, co nadaje im nowoczesny charakter. Drewniane donice na taras w formie podłużnych skrzynek pomagają zagospodarować przestrzeń i wprowadzić więcej zieleni do strefy relaksu. Skrzynie możesz także ustawić na ziemi wzdłuż alejek lub przy ogrodzeniu. Dobierając stylowe drewniane kwietniki o różnej wysokości, możesz uzyskać efekt kaskady zieleni – szczególnie jeśli posadzisz w nich rośliny pnące i płożące.

Drewniane skrzynki na rośliny ustawione wertykalnie

Ogród wertykalny – jak wykorzystać piętrowe drewniane kwietniki?

Ciekawym rodzajem kwietników są modele przykręcane do ściany, które umożliwiają piętrowe rozmieszczenie roślin doniczkowych. Dobierając rośliny o różnych kolorach kwiatów i ciekawym wybarwieniu liści, możesz uzyskać spektakularny efekt. Taki kwietnik wykonasz samodzielnie, na przykład na bazie drewnianych palet lub modyfikując kratkę do pnączy. Drewniane kwietniki na ścianę to sposób na upiększenie elewacji domu lub panelowego ogrodzenia, które wygląda zbyt pusto. Wertykalny ogród sprawdza się szczególnie w przypadku niewielkich działek, na przykład przy domach szeregowych. Możesz zdecydować się także na drewniane kwietniki stojące, które składają się z półek lub skrzynek rozmieszczonych na różnych poziomach. Konstrukcja powinna być odpowiednio stabilna, żeby nie przewrócił jej porywisty wiatr. Najlepiej umieścić taki kwietnik w osłoniętym miejscu, chociażby tuż przy altanie lub drewutni. Świetnie sprawdzi się także jako ozdoba tarasu.

Oryginalnym sposobem na uzyskanie piętrowej aranżacji jest zastosowanie wiszących kwietników z drewna. Doniczki mogą zostać podwieszone na plecionych sznurkach w stylu makramy lub wytrzymałych łańcuchach. Powieś je na belkach stropowych na tarasie, pod daszkiem drewutni lub altany.

Drewniane donice na rośliny

Na jaki kolor pomalować drewniane donice ogrodowe?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewnianego kwietnika ogrodowego się zdecydujesz, musisz pamiętać o jego ochronie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Wybierz preparat, który nie tylko chroni, ale także zdobi drewno – idealna będzie Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON, dostępna w wielu wariantach kolorystycznych.

Jeśli chcesz postawić na styl industrialny, możesz pomalować donicę lakierobejcą w kolorze Złoty Dąb L19. W klasycznych lub rustykalnych aranżacjach dobrze sprawdzą się takie odcienie jak Orzech Włoski Ciemny L21 lub Sekwoja Kalifornijska L07. Do romantycznego ogrodu pełnego kwiatów lepiej będą pasować drewniane skrzynki w jaśniejszym odcieniu – odpowiednia będzie na przykład Sosna Złocista L02.

Pamiętaj, że przed zastosowaniem lakierobejcy surowe deski należy zabezpieczyć Impregnatem do Drewna Gruntującym VIDARON. Produkt głęboko wnika w drewno, wzmacniając je i chroniąc przed czynnikami biologicznymi – sinizną, grzybami i owadami. Lakierobejca odpowiada natomiast za tworzenie warstwy ochronnej na powierzchni drewnianych donic ogrodowych – powłoka zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i chroni podłoże przed wnikaniem wody.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie