Wróć do artykułów

Aranżacja ogrodu w stylu śródziemnomorskim

Przeczytasz w 5 min
Udostępnij

Lato, słońce, ciepła bryza na policzku – któż z nas nie chciałby zatrzymać czasu i w dowolnym momencie przenieść się na ciepłe, śródziemnomorskie wybrzeże? Mimo iż klimat w Polsce jest zupełnie inny, to dzięki aranżacji ogrodu w stylu śródziemnomorskim możesz mieć namiastkę wakacji tuż za oknem. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl śródziemnomorski w ogrodzie i jakie rośliny w nim posadzić.

Śródziemnomorski klimat w ogrodzie

Z tego artykułu dowiesz się:

• czym wyróżnia się ogród w stylu śródziemnomorskim, 

• jakie są elementy wyróżniające ogrody z różnych krajów śródziemnomorskich, 

• jakie rośliny posadzić w śródziemnomorskim ogrodzie w Polsce.

Czym wyróżnia się ogród w stylu śródziemnomorskim?

Ogród śródziemnomorski jest jasny, słoneczny i „lekki”, a do tego przestrzenny. Dużo w nim ciepłych, pastelowych barw. Sprawia wrażenie naturalnego i rustykalnego. Powinien umożliwiać relaks w otoczeniu bujnej, ale nieprzytłaczającej roślinności (najlepiej kwitnącej).

Typowe dla ogrodów znad Morza Śródziemnego są elementy architektury, takie jak kamienne schodki, murki o różnych wysokościach i kolumnady, a także jasne kamienie usypane np. wokół drzew. Do charakterystycznych ozdób należą dzbany, kamienne donice, płaskorzeźby, figury i amfory.

Ogrodowe, „śródziemnomorskie” meble są drewniane, rattanowe lub metalowe, ale w lekkim, ażurowym wydaniu. Siedziska krzeseł i ław powinny być wyściełane miękkimi poduszkami. W oknach mogą zawisnąć jasne okiennice, a ściany i parapety powinny być ozdobione kolorowymi kwiatami lub pnączami. Co ciekawe w ogrodach śródziemnomorskim rzadko występują trawniki, charakterystyczne dla polskich ogródków. Wszystko za sprawą suchego klimatu i niedostatecznej ilości wody. Trawniki są zastępowane powierzchniami żwirowymi.

Śródziemnomorskie rośliny zdobiące ogród

Warto wiedzieć! Ogród śródziemnomorski niejedno ma imię

Jeśli chcesz zaaranżować ogród w stylu greckim, postaw na połączenie bieli z błękitem (np. na biało niebieskie drewniane meble lub obrus w biało niebieską kratę). W ogrodzie francuskim wykorzystaj fioletowe rośliny, takie jak wrzos. W grodzie hiszpańskim dodaj aranżacji nieco energii dzięki pomarańczowym lub wielobarwnym akcentom. W śródziemnomorskim ogrodzie włoskim sprawdzą się doskonale kolorowe kwiaty.

Rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego w Polsce

W ogrodzie w stylu śródziemnomorskim najlepiej byłoby posadzić cytrusy, drzewa oliwne, lawendę, cyprysy czy wrzosy. Oczywiście przez wzgląd na klimat panujący w naszym kraju, a przede wszystkim na niskie temperatury zimą, posadzenie wielu śródziemnomorskich roślin w Polsce jest niemożliwe. Jednak i bez nich możesz odwzorować styl ogrodów rodem z Grecji czy Hiszpanii. Ważne, by wybrać odpowiednie rośliny i zabezpieczyć je na zimę – zwłaszcza w pierwszych latach po ich posadzeniu.

Śródziemnomorski klimat w ogrodzie nadadzą m.in. pnącza. Możesz postawić na pnącza całoroczne, takie jak bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, wiciokrzew Henry’ego czy milin amerykański, które zasadzisz przy pergoli czy altanie. Rośliny te stworzą przytulny klimat, a do tego mogą osłonić Twój ogród przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów.

Pergolę w ogrodzie trzeba zabezpieczyć, ponieważ narażona jest na oddziaływanie czynników atmosferycznych: deszczu, wilgoci, wiatru, słońca, promieniowania UV. Podstawową ochronę drewna zapewni Lakier zewnętrzny VIDARON, który należy nałożyć na uprzednio pomalowane drewno Impregnatem do Drewna Ochronnym Gruntujący VIDARON, który zapewnia ochronę biologiczną drewna.

W ogrodzie śródziemnomorskim postaw też na krzewy o smukłym kształcie, takie jak jałowce, a także na bukszpany. Przed zimą największe krzewy możesz związać w kilku miejscach, dzięki czemu unikniesz rozłamania pędów pod ciężarem śniegu. Rośliny te są jednak stosunkowo łatwe w uprawie i najczęściej nie trzeba ich zabezpieczać jesienią.

Rośliny kwitnące do śródziemnomorskiego ogrodu

Kwitnące krzewinki sprawią, że Twój śródziemnomorski ogród latem zmieni się nie do poznania. Posadź np. lawendę lub szałwię. Przed zimą osyp rośliny ziemią nieco wyżej po to, by zabezpieczyć korzenie.

Szczególnie istotną funkcję w ogrodzie w stylu śródziemnomorskim pełnią wysokie trawy, takie jak rozplenice czy miskanty. Przed zimą zwiąż ich liście i okryj jutą lub słomą. Podstawę obsyp warstwą trocin bądź suchych liści na wysokość około 20 cm. Możesz też posadzić w ogrodzie kostrzewę lub inne, niskie gatunki traw – będą one odporne na mróz.

Oprócz tego w ogrodzie możesz posadzić także zioła, które nie tylko ozdobią przestrzeń i będą roztaczały przyjemne aromaty, ale też przydadzą się w kuchni. Zioła możesz sadzić na zewnątrz lub zdecydować się na prywatną, nawet niewielką szklarnię.

Ogród śródziemnomorski sprawia wrażenie naturalnego i swobodnego, a rośliny powinny wyglądać tak, jakby same usiały się pomiędzy elementami małej architektury.

Galeria zdjęć (1)

Poradniki związane z produktem

Bejcowanie i olejowanie drewna

Bejcowanie i olejowanie drewna

Przeczytasz w 2 min

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie drewna krok po kroku

Przeczytasz w 5 min

Malowanie drewnianych zabawek

Malowanie drewnianych zabawek

Przeczytasz w 3 min

Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

Przeczytasz w 5 min

Zobacz wszystkie
Impregnat 1
Zobacz porównanie